недеља, 12. април 2015.

Znamenitosti Venecije





U Veneciji se nalaze brojne prekrasne i upečatljive znamenitosti, štaviše, mogli bismo reći da je gotovo svaka zgrada znamenitost. Evo nekoliko predloga znamenitosti koje obavezno treba posetiti.

Bazilika svetog Marka


Bazilika sv. Marka dominantna je građevina na istoimenom trgu. Svakako spada među najlepše i najzanimljivije svetske crkve, a pažnju privlači svojim posebnim izgledom. Vise o njoj možete pročitati Bazilika svetog Marka

Ca' d'Oro

Canal Grande obiluje prekrasnim palačama, a među njima je jedna od najistaknutijih Ca' d'Oro (tal. Zlatna kuća). Isprva je nosila ime Palazzo Santa Sofia, a naknadno ime je stekla zbog bogato ukrašene fasade, konkretno zlatnih elemenata na njoj. Vise o njoj možete pročitati Ca' d'Oro

Most Rialto (Ponte di Rialto)


Most Rialto (Ponte di Rialto) jedna je od glavnih znamenitosti Venecije, a među brojnim mostovima koji premošćuju venecijanske kanale, upravo je on najpoznatiji i najznačajniji. Vise o njoj možete pročitati Most Rialto

Duždeva palata


Odmah uz raskošnu baziliku sv. Marka, smjestio se povijesni centar političke moći u Veneciji te jedan od najprepoznatljivijih motiva La Serenissime - Duždeva palača (Palazzo Ducale).
Više o njoj možete pročitati ovde.

Santa Maria della Salute


Kad brodom prilazite Veneciji, mnoge građevine vam zaokupljaju pozornost, a Santa Maria della Salute jedna je od upečatljivih vizura. Onako smještena na mjestu gdje se Canal Grande stapa sa zaljevom sv. Marka, dočekuje putnike i kao da im na najbolji način svjedoči o raskoši Venecije, jer ako vas ovakav prizor čeka na samom dolasku, što li se tek skriva u Gradu?! Više o njoj možete saznati ovde.
* BRISANJEM ISPOD UPISANE POVEZNICE KRŠITE ZAKON O AUTORSKOM PRAVU RH *
Preuzeto s:http://www.putovnica.net/odredista/italija/venecija/sto-posjetiti-znamenitosti-u-veneciji/santa-maria-della-salute


* BRISANJEM ISPOD UPISANE POVEZNICE KRŠITE ZAKON O AUTORSKOM PRAVU RH *
Preuzeto s:http://www.putovnica.net/galerije-slika/venecija-slike-galerija/foto-venecija-bazilika-sv-marka-zvonik-i-duzdeva-palaca#slika






* BRISANJEM ISPOD UPISANE POVEZNICE KRŠITE ZAKON O AUTORSKOM PRAVU RH *

Preuzeto 

Zanimljive cinjenice o Veneciji

Tradicionalni karneval u Veneciji postoji još od XI veka, ali uz manje prekide, privlači zaljubljenike u dobru zabavu i maskiranje iz celog sveta. Ove godine od 26. februara pa sve do 14. marta posetioci će moći nakratko sakriti svoje pravo "ja" pod raskošnim maskama. 

  • Venecija je poznata kao Grad mostova, a ukupno ih ima 417 od čega su 72 privatna. Mostovi nemaju stepenice zato što su njima sve do XVI veka redovito prolazili konji. 
  • Najuža ulica u Veneciji široka je svega 53 centimetra, a nosi ime Calletta Varasico
  • Lav je jedan od najprepoznatljivijih simbola Venecije, a prema legendi anđeo se jevanđelistu Marku prikazao u obliku lava i najavio mu da će ga jednog dana častiti i slaviti. 
  • Gondola je u proseku duga 11 metara, a teška gotovo 600 kilograma. U samom gradu ima 350 gondola. 
  • Most uzdaha izgrađen je da bi povezao stari zatvor u Duždevoj palati s novim preko reke. Jedan od retkih zatvorenika koji je uspeo pobeći bio je slavni ljubavnik Giacomo Casanova. 
  • Venecijanska tradicija nalaže da se par koji se vozi u gondoli mora poljubiti ispod svakog mosta kako bi večno ostali zaljubljeni. 
  • Tokom karnevala zakoni koji su zabranjivali nošenje skupe čipke bili bi obustavljeni. 
  • Svake godine Veneciju poseti 18 miliona turista, odnosno 50 hiljada na dan. Najveća gužva je tokom karnevala sa više od tri miliona posetioca. 
  • Postoje tri vrste maski, bauta, moretta i larva. Bauta je maska koja pokriva celo lice, nema rupu za usta i ima puno pozlate. Može prekrivati i samo gornji deo lica do obraza, kako bi se moglo razgovarati, jesti ili piti, ali njome se i dalje prikriva identitet. Moretta je ovalna maska s crnim baršunom i velom, koji su obično nosile žene prilikom poseta samostanima. Larva je uglavnom bele boje i često se nosi uz trorubi šešir na glavi i plašt. 
  • Veće desetorice 1608. godine odobrilo je nošenje maski samo tokom karnevala. One koji su prekršili ovu odredbu čekale su strahovite kazne, od dvegodine zatvora do javnog batinanja pa potom vezivanja uz Stup srama. 

Stanovništvo Venecije

Prema proceni, u gradu je 2010. živelo 270.884 stanovnika.
Kretanje broja stanovnika
1981.
1991.
2001.
346.146309.422271.073
Venecija je 2008. godine imala nešto blizu 270.000 stanovnika, gotovo isto kao na početku 20. veka. Opšte opadanje stanovništva tokom proteklih decenija odražava se i na gradsko stanovništvo je izuzetno staro - prosečan Vencijanac ima 46 godina. Prirodni priraštaj u gradu je među najmanjim od svih značajnijih italijanskih gradova.
Grad danas ima značajan udeo imigrantskog stanovništva. 94% stanovnika su građani Italije. Ostalih 6% su doseljenici iz svih krajeva svega, ali najviše sa Balkana.
Stanovništvo Venecije danas mahom živi na kopnu, u delu grada Mestre, 176.000 stanovnika., dok u starom delu grada živi svega 62.000 stanovnika. (i to dobrim delom studenti i imigranti), a ostala ostrva u laguni (MuranoBuranoLido) imaju zajedno 31.000 stanovnika.
Život u starom delu grada i danas je sličan onom pre nekoliko vekova. Stara Venecija je udaljena 4 kilometra od kopna i 2 kilometra od otvorenog mora. Živeti u Veneciji zapravo znači zaboraviti na komfor automobila, na autobuse, na gradsku vrevu, biti uvek spreman na česte poplave, guste magle, vlažnost i pešačenje.

Prirodne odlike

Reljef: Venecija se razvila u krajnje severozapadnom delu Jadranskog mora. Grad je smešten u središnjem delu Vencijanske lagune na 118 ostrva ispresecanih mnogobrojinm kanalima i premošćenih sa 177 mostova. U posldnjim decenijama primećeno je lagano tonjenje grada, što je danas najveći problem gradske uprave.
Klima: Klima u Veneciji je izmenjeno sredozemna klima sa primetnim uticajem sa kontinentalnog Severa. Stoga su zime nešto oštrije, a leta blaža nego u južnijim delovima Italije. Ovaj sudar klima očitava se i u veoma jakim vetrovima (bura).
Vode: Jadransko more u ovom delu je najhladnije i nema plavu boju kao u južnim delovima. Položaj grada u Venecijanskoj laguni dodatno menja svojstva morske vode. Zbog severnijeg položaja i zatvorenosti bilo je uobičajeno da se pojedinih godina laguna zaledi. Voda je zbog močvarnog karaktera okoline uvek bila mutna i prljava, ali je zbog preterane urbanizacije lagune ona danas poznata i kao veoma zagađena.

Istorija Venecije

Srednji vek

Istorija Venecije započinje upadima i pljačkama varvara na prostor rimske imperije, kada stanovništvo sa susednog kopna beži na ostrva Venecijanske lagune, kao izolovanija i bezbednija od ovih upada. U ovo vreme nastaje i niz drugih naselja u laguni koja danas postoje - (Malamoko, Torčelo). 
Od IX do XII. veka nastaje razvoj grada i on postaje jedno od središta tadašnje civilizacije, ako ne i najvažniji grad sveta. Procvat grada bio je vezan za položaj grada između Istoka i Zapada i Sredozemlja i kontinentalnog Severa. Tada se podižu i najvažnije građevine grada: Crkva svetog Marka, stara duždeva palata, gradski arsenal, trasiraju se kanali i utvrđuju ostrva. U ovo vreme započelo je i širenje gradske vlasti na okolinu, a kasnije i širom Jadrana i šire. Opadanje moći Vizantije omogućilo je i Veneciji i širenje posrednog uticaja Venecije, već sada poznate kao Mletačka republika.
Na vrhuncu moći, u poznom srednjem veku, Venecija je imala 3.300 brodova i 36.000 mornara. Gradom je vlada aristokratija koja je birala dužda kao izbornog vladara. Grad je u to vreme postaje i stecište nauke i umetnosti, a gradska uprava je bila među najorganizovanijim u tadašnjem svetu.

Novi vek

U XV veku počinje stagnacija, a zatim i opadanje značaja i moći Venecije i Mletačke republike. Prvi razlog je bio opadanje značaja Istoka i propast Vizantije. Novouspostavljena vlast Osmanlija na Balkanu nije bila blagonaklona, što je uticalo na znatno opadanje trgovine. Drugi razlog je pronalazak puteva ka Istoku preko Atlantika i oko Afrike, čime je Venecija izgubila prvenstvo u trgovini sa Dalekim istokom. Takođe, udaljenost od Atlantika onemogućila je Veneciji stvaranje kolonija na prekomorskim područjima.I pored toga Venecija je ostala važno trgovište i zanatsko središte Evrope sve do kasnog XVIII veka, a venecijanska kultura i umetnost tek u ovom dobu započinju svoj najveći razvoj i procvat u vreme renesanse i baroka.

Savremeno doba

Nagli sunovrat Venecije desio se propašću i ukidanjem 1000-godišnje Mletačke republike od strane Napoleona 1797. godine mirom u Kampoformiju. Tokom Napoleonovih ratova Venecija je bila deo njegove Kraljevine Italije, da bi potom bila deo Lombardo-Venecije, vazalne države Habzburške monarhije1866. godine Venecija i okolina su pridruženi novoosnovanoj Kraljevini Italiji. Ovako buran XIX vek doveo je do propadanja grada i smanjenja stanovništva, ali je otvorio zanimanje za grad među evropskom aristokratijom. Tako, u XIX veku Venecija postaje jedno od prvih turističkih odredišta.
Tokom XX veka Venecija je izbegla razaranja u svetskim ratovima i relativno bezbolno prošla kroz dato razdoblje. Međutim stari grad na ostrvima gubio je bitku sa razvojem predgrađa na kopnu, koje je danas znatno veće; u njemu živi 4/5 gradsnog stanovništva, dok je stari deo Venecije vremenom postao prvorazredna turistička znamenitost. Brojne napuštene palate i zdanja su sada popunjeni kulturnim i upravnim sadžajima, ali i pored toga, Venecija je danas daleko od slave koju je nekada imala.

четвртак, 9. април 2015.

Uopsteno o Veneciji


Venecija (ital. Venezia, stariji naziv: Mleci) je grad, pristanište i čuveno turističko mesto u severoistočnoj Italiji, na Jadranskom moru, sa 270.589 stanovnika (zajedno sa Mestreom). Venecija je upravno središte pokrajine Veneto i istoimenog okruga Venecija.
Venecija je u središnjem dobu srednjeg veka bila najvažniji grad na svetu i najveće trgovište Evrope između njenog Zapada i Istoka. Grad je i poznat kao dugogodišnja prestonica nadasve čuvene Mletačke republike.
Venecija je jedinstven grad na svetu, izgrađena je na 118 malih ostrva u laguni, na ušću reke Brente u Venecijansku lagunu, sa kanalima umesto ulica. Duž kanala nalazi se niz crkava i palata prvorazredne vrednosti, koji tvore jedinstven urbani sklop. Zbog toga Venecija i njeni kanali proglašeni su spomenikom Svetske baštine UNESKOa.
Grad ima brojne nadimke poput: „Serenisima“, „Kraljica Jadrana“, „Nevesta mora“, „Grad mostova“, „Grad vode“. Sa druge strane, mnogi gradovi građeni na kanalima nose epitete „Severne Venecije“ (Sankt Peterburg), „Zapadne Venecije“ (Amsterdam), „Američke Venecije“ (Nju Orleans).